Armando Lucas Correa "Niemka"


Krótki opis książki:

Co łączy nastolatkę z współczesnego Nowego Jorku z rówieśniczką z Berlina sprzed siedemdziesięciu lat? Wszystko i nic. Łączy je cudownie ulotna symetria losu; podobne matki, dramatyczne podróże, i Kuba, na którą prowadzą wszystkie drogi.

Berlin 1939. Dwunastoletnia Hanna ucieka przed koszmarem rzeczywistości – najpierw w wymyślony świat, gdzie wszystko jest zabawą, potem, wraz z rodzicami, wsiada na pokład statku wiozącego uciekinierów na Kubę. Zaczyna się podróż, która zdefiniuje całe jej życie, nada mu sens, wyznaczy granice.
Nowy Jork, 2014. Dwunastoletnia Anna opiekuje się depresyjną matką i żyje w świecie marzeń. Rozmawia w wyobraźni z ojcem, który zginął, zanim się urodziła. Z szarej codzienności wytrąca je tajemnicza przesyłka z Kuby od nieznanej krewnej. Wyruszają w podróż, by poznać przeszłość rodziny.
Dwie małe dziewczynki, dwa światy, dwa zaczynające się życia. A może tak naprawdę to jedna i ta sama dziewczynka, jedno życie, jeden świat?


"Niemka" to książka, którą zdecydowanie mogę wam polecić. Jest to przepiękna historia o poszukiwaniu samego siebie, o tym jak każda decyzja wpływa na nasze dalsze życie. Książka przepełniona jest emocjami, które na pewno poruszą każdego czytelnika. Wyobraźcie sobie, że w waszym mieście robi się niebezpiecznie, nie możecie nawet normalnie iść do sklepu. Wszędzie grozi wam niebezpieczeństwo, jedynym ratunkiem jest ucieczka jak najdalej od tego miejsca. Ale to miejsce to przecież wasz dom, tu się wychowaliście i macie wiele wspomnień. Musicie to wszystko zostawić i wybrać się w podróż na zupełnie inny kontynent, to wasza jedyna nadzieja na normalne życie. Ale tamtejsi mieszkańcy nie są zadowoleni z waszego przybycia, wcale na was nie czekali. W takiej sytuacji chyba każdy straciłby poczucie bezpieczeństwa. Zostajemy wrzuceni na głęboką wodę, pozbawieni swojej tożsamości i wszystkiego co było nam bliskie. Tak właśnie czuli się pasażerowie statku "St.Louis", którzy uciekali z Europy na Kubę. Autor dokładnie opisuje ich rozterki, wahania, ale i ciągłą nadzieję, że już niedługo będą bezpieczni. Ta część książki to historia Hanny. W powieści przeplata się ona z historią Anny, dziewczynki, której największym marzeniem jest porozmawiać ze swoim ojcem. I chociaż wie, że jest to niemożliwe, wciąż nie może się z tym pogodzić. Jedynie poznanie przeszłości swojej rodziny może pomóc jej zaakceptować zaistniałą sytuację. Dlatego wybiera się na Kubę aby się przekonać skąd pochodzą jej korzenie. Do czego ją to doprowadzi i co odkryje? Przekonajcie się sami!
"Niemka" to wzruszająca historia, która na pewno was poruszy! Wiele wątków w książce jest opartych na prawdziwych wydarzeniach, przez co ta powieść może być bardzo autentyczna. Przy czytaniu, samo nasuwało mi się na myśl, jak wielkie mamy szczęście będąc wolnymi ludźmi. I jak wielkie poczucie bezpieczeństwa może dać nam dom i rodzina.Za książkę dziękuje wydawnictwu:


4 komentarze:

 1. Zakochałam się w okładce tej książki, opis też wydawał się ciekawy. Po tej recenzji już wiem, że na pewno przeczytam "Niemkę" 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że zachęciłam i mam nadzieję, że spodoba Ci się tak samo jak mi :)

   Usuń
 2. Dawno nie czytałam tak zarówno przyjemnej w odbiorze i sentymentalnej książki. ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Zdecydowanie mamy podobny gust do książek :D

   Usuń

Copyright © 2016 Czytula - I'm a book lover , Blogger